Wszystko co powinieneś wiedzieć o odwołaniu darowizny - Blog adwokata z Wrocławia

Jak odwołać darowiznę?

W jaki sposób odwołać darowiznę i od czego zacząć?

Odwołanie darowizny wymaga przekazania obdarowanemu informacji o tym, że darczyńca ma wolę, aby darowiznę odwołać i że właśnie to robi. Mówiąc prawniczym językiem darczyńca musi złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny.

Forma odwołania darowizny

Niezależnie od tego czy zamierzasz odwołać darowiznę wykonaną czy niewykonaną pamiętać musisz o zachowaniu odpowiedniej formy jaką powinna przybrać Twoja czynność. Musisz zakomunikować obdarowanym swoją wolę do odwołania darowizny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego powinieneś złożyć takie oświadczenie na piśmie.

Odbiór pisma obdarowani pokwitują na Twojej kopii. Możesz także nadać pismo na poczcie listem poleconym lub za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób Twoja wola na pewno dojdzie do adresata. Odwołanie darowizny stanie się skuteczne w momencie, gdy odbiorca mógł zapoznać się z treścią Twojego oświadczenia.

Co ciekawe, odwołanie darowizny nieruchomości również nie wymaga formy aktu notarialnego. Skuteczne będzie oświadczenie pisemne, a w pewnych wypadkach nawet ustne.

Przeczytaj również: Odwołanie darowizny nieruchomości

Nie złożyłem oświadczenia o odwołaniu darowizny na piśmie. Co robić?

Zachęcam Cię, abyś złożył oświadczenie o odwołaniu darowizny na piśmie. To znacznie ułatwi sprawę. Czasami jednak uczucia biorą górę i nie zawsze myśli się o zachowaniu formy.

Spytasz pewnie, czy ustne odwołanie darowizny będzie ważne? Spokojnie, będzie.

Ustawodawca zastrzegł formę pisemną pod rygorem dla celów dowodowych (tzw. ad probationem). W języku prawniczym oznacza to, że Twoja czynność jest ważna, jednak w przypadku ewentualnego sporu przed sądem (np.: gdy obdarowany zaprzeczy, że odwołałeś darowiznę) nie będzie dopuszczalne przeprowadzenie dowodu ze świadków, ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania odwołania darowizny. Wówczas trzeba poszukać innych środków dowodowych. Może np.: wspominałeś w korespondencji wcześniej, że zamierzasz odwołać darowiznę? Widzisz jak ważne jest zachowanie formy pisemnej? W przypadku dokonania tego oświadczenia ustnie udowodnienie, że rzeczywiście odwołałeś darowiznę może być trudne.

Co powinno zawierać oświadczenie o odwołaniu darowizny?

Zastanawia Cię co powinno być w takim oświadczeniu? Absolutnym minimum jest jasno określona Twoja wola, iż odwołujesz darowiznę. Dobrze by było, gdybyś określił również, o która darowiznę chodzi (może było ich więcej). Możesz to wskazać w ten sposób, iż podasz datę i przedmiot darowizny, którą chcesz odwołać.

W zasadzie nie jest konieczne, abyś wyczerpująco opisywał dlaczego odwołujesz darowiznę. Możesz to zrobić, jednak odwołanie bez podania przyczyn również będzie ważne. Podobnie jak w przypadku formy oświadczenia lepiej jest wskazać przyczynę jej odwołania. Z reguły ułatwi to Twoją pozycję w sporze przed sądem.

Zobacz: Oświadczenie o odwołaniu darowizny – wzór

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).